Home Ambassador Profiles

His Excellency Mohammed Loulichki

E-mail
Print
Share This Page
Increase Text Size Text Reset Decrease Text Size

Mohammed Loulichki was appointed Ambassador to the United Nations on November 21, 2008.

From January 2006 until his appointment, Loulichki was Permanent Representative to the United Nations Office in Geneva. He served as Director-General of Multilateral relations and Global Cooperation from September 2003. Loulichki had earlier served as Deputy Permanent Representative at his country’s Mission in New York from July 2001 to 2003.

Beginning in 1999, he was Morocco’s Coordinator with the United Nations Mission for the Referendum in Western Sahara (MINURSO), in Laayoune. From 1995 until 1999, he served as his country’s Ambassador to Hungary, Croatia and Bosnia and Herzegovina. From July 1991 to July 1995, he was a member of the Cabinet, then person in charge of the Cabinet of the Minister of Foreign Affairs and Cooperation.

From October 1988 to February 1991, Loulichki was Head of Division of Treaties and Legal issues at the Ministry of Foreign Affairs and Cooperation. Before that, from October 1982 to July 1988, he served as Legal Counsellor at Morocco’s Mission to the United Nations in New York. From 1977 to 1982, he served as Deputy Consul in Paris.

Loulichki received his Bachelor of Arts degree in political science from Rabat in 1976; a University post-gradate degree, also from Rabat in 1978; and a post-graduate diploma in international law from the Sorbonne in Paris in 1979. He speaks Arabic, English, French and Spanish.

He was born in Fés in July 1952, is married and has two children.

 

Contact Information

Permanent Mission of Morocco to the United Nations
866 2nd Ave., 6th and 7th Floors
New York, NY 10017

Phone: (212) 421-1580
 

Website: http://morocco-un.org/

Last Edited on April 3, 2011